تبلیغات
مجله آلرژی - ماشین ظرفشویی آلرژی‌زاست؟
نویسندگان

در یک مطالعه جدید آشکار شد که شست‌وشوی ظروف با دست به جای استفاده از ماشین ظرفشویی در کاهش خطر ابتلای کودکان به آلرژی موثر است.

به گزارش سرویس سلامت خبرگزاری دانشجویان ایسنا، نتایج این بررسی نشان داد که شست‌وشوی ظروف با ماشین ظرفشویی ممکن است کودکان را در معرض ابتلا به بیماری‌های آلرژیک و مرتبط با آلرژی از قبیل آسم یا اگزما قرار دهد. این یافته‌ از تئوری بهداشت حمایت می‌کند. در این تئوری آمده‌ است که تماس از سنین پایین با انواعی از میکروب‌ها ممکن است به تقویت عملکرد سیستم ایمنی کمک کند.

ماشین ظرفشویی

دکتر «بیل هسلمار» نویسنده ارشد این مطالعه از بیمارستان کودکان سیلویا در سوئد گفت: در این بررسی رابطه بین روش‌های شست و شوی ظروف و خطر بروز آلرژی آزمایش شد و یافته‌های بدست آمده به خوبی با تئوری بهداشت مطابقت دارد چون مطالعاتی وجود دارند که تایید می‌کنند شست و شوی ظروف با دست نسبت به شست و شوی ظروف با ماشین ظرفشویی در اغلب موارد تاثیر کمتری در کاهش حجم باکتری‌های روی ظروف دارد و همین امر موجب می‌شود سیستم ایمنی بدن کودک از سن کم در تماس با میکروب‌های بی‌خطر قرار گیرد و این شرایط در تقویت سیستم ایمنی نقش قابل ملاحظه‌ای دارد.

با این حال دکتر «هسلمار» تاکید کرد که به دلیل نوع مطالعه نمی‌توان به طور قطع رابطه علت – معلولی بین شست و شوی ظروف با دست و کاهش احتمال ابتلا به بیماری‌های مرتبط با آلرژی را تایید کرد.

در این بررسی از والدین بیش از 1000 کودک سوئدی در مورد سابقه ابتلای فرزندشان به آسم، اگزما و آلرژی‌های فصلی همچنین نحوه شست و شوی ظروف در خانه پرسش‌هایی مطرح شد.

به گزارش ایسنا به نقل از هلث‌دی نیوز، متخصصان با بیان اینکه حدود 12 درصد از خانواده‌ها ظروف خود را با دست شست و شو می‌دهند، اظهار کردند: کودکان این خانواده‌ها در مقایسه با کودکانی که ظروف غذایشان با ماشین ظرفشویی شست و شو می‌شود کمتر در معرض ابتلا به بیماری‌های مرتبط با آلرژی بوده‌اند.
[ یکشنبه 30 فروردین 1394 ] [ 10:11 ق.ظ ] [ مدیر مجله ]
نظرات
درباره وبلاگ

سایت های مفید
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :