تبلیغات
مجله آلرژی - هشدار رییس انجمن آسم و آلرژی نسبت به افزایش بیمارهای تنفسی
نویسندگان

رییس انجمن آسم و آلرژی ایران، تغییر سبک زندگی و آلودگی‌های محیطی را از عوامل اصلی بیماری‌های تنفسی برشمرد.

رییس انجمن آسم و آلرژی

دکتر مصطفی معین، استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران و رئیس کمیته بیماری‌های مزمن تنفسی که در هجدهمین همایش سالانه آسم و آلرژی در بیمارستان امام خمینی سخن می‌گفت، با تاکید بر اهمیت تاثیر عوامل اجتماعی در شیوع بیماری‌های تنفسی افزود که ۵۵ درصد از این عوامل مربوط به حوزه اجتماعی و سبک زندگی جدید است.

وی عواملی مانند کم‌تحرکی نسل جدید، هوای آلوده و در معرض دود سیگار بودن، مصرف زیاد الکل و دیگر وجوه سبک زندگی نادرست را از عوامل اصلی شیوع بیماری‌های غیر واگیر و مزمن دانست و گفت: همچنین کمبود راهنماهای درمانی،کمبود ظرفیت مراقبت‌های اولیه و کمبود شدید سرمایه‌گذاری در بخش پژوهش باعث افزایش تلفات انسانی می‌شود.

رئیس کمیته آسم و آلرژی در همین زمینه به تلفات بیماری‌های مزمن در جهان اشاره کرد و گفت : طبق آمار در سال ۲۰۱۱ ، ۶۳ درصد از ۵۷ میلیون تلفات انسانی مربوط به چهار بیماری قلب و عروق، دیابت ، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی بوده است.

به گفته وی ۸۰ درصد این تلفات نیز مربوط به کشورهای جهان‌ سوم است. معین از افزایش این آمار اظهار تاسف کرد.

رئیس انجمن آسم و آلرژی همچنین به نتایج تحقیقی اشاره کرد که بر اساس آن ۳۵ درصد از کودکان در تهران دارای علائم آسم هستند و آن را هشداری بسیار جدی خواند.

وی افزود: متاسفانه این آمار منحصر به تهران نیست و شهرهایی مانند اصفهان، تبریز و اهواز نیز در معرض این بیماری هستند.

معین همچنین با اشاره به هزینه‌های این بیماری گفت: هر فرد مبتلا به آسم سالانه حدود یک میلیون و 400 هزار تومان باید برای بیماری‌اش هزینه کند و این در حالی است که آسم او بیمار کنترل شده باشد؛ در غیر این صورت هزینه‌ی درمان بیماری‌ افزایش می‌یابد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران در بخش دیگر سخنانش به فعالیت‌های کمیته ملی بیماری‌های مزمن تنفسی اشاره کرد و گفت که از دو سال قبل یک برنامه‌ی ملی در جهت مقابله با افزایش بیماری آسم به تصویب وزارت بهداشت رسیده که همچنان در حال اجراست.

به گفته معین آموزش در سطوح مختلف عمومی و تخصصی، تقویت و پشتیبانی پژوهش‌های مرتبط با پیشگیری، تشخیص و کنترل آسم، جلب مشارکت جامعه و شبکه‌سازی، پیشگیری از عوارض و پیشرفت بیماری و راه‌اندازی نظام مراقبت از آسم از برنامه‌های این کمیته است.

وی در پایان با اشاره به معضل تغییر رفتار و سبک زندگی فردی و اجتماعی گفت: نبود نمونه‌ی موفق کنترل بیماری در جهان سوم و کشور ما و بهره‌گیری از تجربیات و نمونه‌های موفق کشورهای جهان اول، از چالش‌های کنترل این بیماری هستند.

منبع: هشدار رییس انجمن آسم و آلرژی نسبت به افزایش بیمارهای تنفسی
[ شنبه 2 خرداد 1394 ] [ 10:03 ق.ظ ] [ مدیر مجله ]
درباره وبلاگ

سایت های مفید
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :