تبلیغات
مجله آلرژی - افزایش ابتلا به آلرژی در زنجان
نویسندگان

فوق‌تخصص ایمونولوژی و آلرژی گفت: در حال حاضر ابتلا به آلرژی و آسم شیوع بیشتری پیدا کرده که ابتلا در سنین پایین پسران را بیشتر درگیر می‌کند.

آلرژی

عاکفه احمدی‌افشار در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایسنا، با اشاره به ‌روز جهانی آسم و آلرژی، اظهارکرد: بیش از 10 سال است که در سراسر دنیا (4 می) را به ‌عنوان روز آسم و آلرژی تعیین می‌کنند که در کشور ما هم این روز برابر با 14 اردیبهشت‌ماه است که شعار «شما می‌توانید آسم خود را کنترل کنید» در نظر گرفته‌ شده است؛ چرا که آلرژی‌های تنفسی بار اقتصادی زیادی بر جامعه تحمیل می‌کند، از این ‌روتوجه به این موضوع از اهمیت به‌سزایی برخوردار است.

وی افزود: یکی از دلایل شایع غیبت از محیط‌های کاری و مدارس همین مسئله آلرژی است، لذا توجه به آموزش ضرورت دارد، چرا که سبب می‌شود بسیاری از هزینه‌ها کاهش یابد و افراد با کنترل بیماری خود زندگی مفیدتری داشته باشند، به همین خاطر باید علت ایجاد آلرژی را در خود بشناسند تا بتوانند برای بهبود وضعیت خود اقدام کنند.

احمدی‌افشار با اشاره به دلایل ایجاد آسم و آلرژی، تصریح کرد: از جمله دلایل عمده ایجاد آسم و آلرژی بینی گرده‌های موجود در هوا است که ممکن است در برخی از افراد آلرژی همراه با سرفه، خس‌خس سینه باشد، همچنین معمولاً دوسوم افرادی که از آلرژی بینی رنج می‌برند مبتلابه آسم یا مشکلات تنفسی نیز هستند یعنی این مشکل می‌تواند به‌صورت همزمان ایجاد شود.

این فوق‌تخصص در خصوص وضعیت استان زنجان در رابطه با این بیماری، خاطرنشان کرد: گرده‌ها مهم‌ترین عامل در استان ما به شمار می‌روند، به ‌طوری‌ که 80 درصد مردم به آلرژی بینی مبتلا هستند که گرده‌افشانی اول مربوط به درختان است که از اواخر اسفندماه شروع و تا اوایل فصل بهار ادامه دارد گرده‌افشانی بعدی مربوط به چمن‌ها است که در کنار ایجاد آلرژی بینی، ناراحتی‌های چشمی را هم به دنبال دارد که بیشتر در کودکان دیده می‌شود.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه علوم‌پزشکی زنجان یادآور شد: افراد مبتلا برای اینکه کمتر دچار ناراحتی شوند بهتر است در هوای بادی از بیرون رفتن خودداری کنند و تماس خود را با آلرژن‌ها به حداقل برسانند و داروی مناسب خود را از پزشک معالج خود دریافت کنند که موجب می‌شود وضعیت زندگی آنها سال‌به‌سال بهتر شود. البته در داخل منزل نیز آلرژی‌های زیادی وجود دارد نظیر انواع کپک‌ها، سوسک، حیوانات خانگی و لذا لازم است به این موارد هم دقت داشته باشند.

فوق‌تخصص ایمونولوژی و آلرژی متذکر شد: معمولاً ابتلا به آلرژی بینی از سن مدرسه آغاز می‌شود ولی مسائل مربوط به آسم از سه‌سالگی شیوع دارد که باید مورد توجه قرار گیرد، در ضمن آلرژی معمولاً در سنین پایین در پسران مشاهده می‌شود ولی در سنین بالاتر زنان را بیشتر درگیر می‌کند البته میزان شیوع یکسانی در هر دو جنس دارد.

منبع: افزایش ابتلا به آلرژی در زنجان
[ شنبه 2 خرداد 1394 ] [ 10:02 ق.ظ ] [ مدیر مجله ]
درباره وبلاگ

سایت های مفید
امار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :